Mildt, svag vind og et par gedder!

Torsdag den 22. februar 2024.240222 tange ans boat Tange Sø: Efter et bestyrelsesmøde i Silkeborg blev det til et par timer i den opstemmede Gudenå.

Stille tur før den varslede storm

Nød det gode vejr og kom godt rundt i den nedre del af søen. 

Alt emmer af forår og et par mindre, men meget gravide gedder lod sig friste.  

Havde desværre fået medbragt et afladet kamera og syntes ikke det var risikoen værd at forsøge et par billeder med Iphonen. 

På turen hjem kunne jeg høre om en varslet storm som skunne passere i løbet af natten. 

240222 tange ans lake

Tange Sø lidt nedstrøms Ansbroen.

240222 tange ans lake wiev

I bunden af billedet anes dæmningen og indløbet til Tangeværket. 

Viden og Debat

- 18.10.26: Minister står fast: Kvælstofregulering bliver ikke udsatMinister for natur og dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen (S): “Konsekvensen ved at vente er blot mere iltsvind” (Netavisen PIO)

- 16.10.26: Stor ståhej over lille teknisk fejl (Gødsningsloven)

- 11.10.26:Flere tusinde ton fisk bliver smidt ulovligt tilbage i havet, og ’langt de fleste dør’: 'Et kolossalt spild af liv'

Arrangementer

Giv Svejstrup Bæk en hjælpende hånd. Vi mødes ved i Doktorparken ved fugleburene søndag den 25. oktober kl. 10.00. Se facebooksiden: https://www.facebook.com/svejstrupbaek


Det Blinde Øje. Foredrag ved Mathilde Walther Clark. Yderligere og tilmelding


foredrag gudenaa


fluebinding 800x450



''pontonklubben


Nyt og politik