Første fluegedde til Nordjyden!

Søndag den 23. oktober 2022. 221023 gudenaa jess fiskerGudenåen ved Randers: Jess Anton Larsen fra det nordjyske på sin første tur tur med fluestangen efter gedder!

Kraftig strøm, faldende vand og et par gedder!

Mødtes ved Stevnstrup og fik hurtigt klargjort pontonbådede. Fik også parkeret en bil ved Naturcenteret der var endemålet på dagens tur. 

Jess valgte at fiske østsiden så jeg holdt mig på vestsiden. 

På trods af de sidste døgns store mængder nedbør, var Gudenåvandet rimeligt klart. 

På turen nedstrøms kunne vi nyde synet af store mængder trækkende og larmende gæs, der perioder cirklede over os inden de slog jeg ned for at raste i Vorup enge. Også den smukke isfugl viste sig et par gange.

Modsat den raske strøm, gik det fiskemæssigt lidt trægt. Fangede dog hurtigt en gedde i et roligt bagvand og havde også en pæn gedde der tog fluen i noget åbent vand mellem nogle siv. 

Jess havde inden E45 en enkelt gedde der nappede til hans flue. 

Lidt bedre gik det nedstrøms Motorvejsbroen hvor det lykkes den gæde nordjyde at kroge og lande sin første fluegedde. 

Sluttede med endnu en gedde på fluen, der dog efter et udløb slap af fluen. 

Valget naturen, Gudenåen og de lokale kandidater: 

Nej til havbrug – ja til en fritløbende Gudenå  - Iben Sønderup (S)

Malte vil naturen! - Malte Larsen (S) 

221023 gudenaa norraa skilte

Ved Fladbro møder Nørreåen der løber fra Viborg Gudenåen. Der er planer og at koncentrere en stor del af spildevandet far Viborg så det (renset) ledes ud i Nørreåen. Læs mere om dette: Spildevand til Randers Fjord 

221023 gudenaa randers sejlads

Skal du sejle med motor på Gudenåen skal du have et registreringsnummer. Husk også, at fartgrænsen er fem knob. En knob svare til 1,852 km/t. Fartgrænsen er sat af hensyn til den øvrige trafik og for at undgå at hækbølger underminere brinken og derved forøger sandvandringen.

221023 gudenaa geddefluer 

Dagens fluer og mit hjul med den nye flueline - Beast: Flueliner til de helt store!

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.