Spinnerfald!

Mandag den 2. juli 2018.180702 deset sunset

Dagen slutter smukt og det er stadigt lunt. Vandtemperaturen målte jeg til 15 grader.

Rena, Deset.

 Hele dagen har temperaturen ligget lige under de 30 grader. 

Fik bundet lidt fluer og også fikset hjemmesiden, der var nede som følge flytning til anden udbyder. 

Båden fik også en omgang med brun sæbe for at forhindre at de mange insektæg under pontonerne som sætter sig fast. Brun sæbe i en fed opløsning er nok det bedste og billigste jeg endnu har prøvet. Og så efterlader sæben en lidt fedtende og beskyttende overflade. 

Kørte til elven og søsatte ved 19-tiden. Det var vindstille og til at begynde med, var der kun sporatiske fisk der fouragerede på overfladeinsekter.

Dette ændrede sig da solen blev lidt lavere. Rhodani døgnfluerne der de sidste dage er klækket i stort omfang lagde deres æg og drev snart døende, med udspredte vinger med strømmen. Både ørreder, stallinger og helt (sik) syntes at være meget tilfredse med dette let tilgængelige ædegilde. Det samme gjorde den aldrende fluefisker!

Fangede hurtigt nogle stallinger og så at der i et længere bagløb var nogle interessante ørreder.

Fik mig placeret i perfekt position men konstaterede snart, at den største af ørrederne krydsede rundt i det stille vand. Udfordringen var at undgå at fange de mindre fisk og derved skræmme den store. Det lykkes ikke! Fik selvfølgelig kroget en af de mindre ørreder og der ved skræmt den store. 

Senere jagtede jeg en ørred der krydsede rund lang kanten af en grødebræmme. Heller ikke denne fisk kom i nettet! 180702 deset grayling

Fangede igen lidt stallinger  og jagtede nogle drilske ørreder.180702 deset spinner fall

Aftenen bød på et massivt spinnerfald, men også en overflade dækket med slørvinger og vårfluer. 180702 deset sunshine

Den historisk lave sommervandføring har nedsat strømhastigheden og flyttet fiskene til andre standpladser.

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.