Først nymfe, derefter tørt

Mandag den 1. august 2022.220801 rena clear water

Rena elven: Både i det åbne land, i skoven og i vandet er det tydeligt at vi har nået sensommer. Fiskede i dag både med tørflue og nymfe!

Opstrøms Deset dag og aften...

Valgte i dag at sejle opstrøms fra søsætningspladsen Holmen, Deset. Jeg kan sagtens ro et par kilomater opstrøms, men det gælder om at vælge den mest strømsvage side af elven. Flere steder er der desiderede bagvande som giver medstrøm. På ture opstrøms kydser jeg flere gange elven. 

Ror så jeg kan se fremad og spejder efter fisk, der enten står over den lyse bund, eller som tager insekter på overfladen. 

Holder flere steder pause nedstrøms pladser hvor jeg tidligere har set ørreder og stallinger. I dag ser jeg også fisk, men ikke nogen der er fødesøgende. 

Har medbragt min nymfe set-up og et tørfluesæt. 

Da der ikke er mange insekter og heller ikke ringende ørreder og stallinger, starter jeg med nymfen. 

På kanten, indløbet til et dybt hul fisker jeg fasanhalenymfen og min Prince nymfe langs kanten af grøden. Fra grøden føre strømmen insektlarver og andre godbidder ud i det frie vand og ud til fiskene.

Har snart bid og en god helt kommer på et kort ophold i nettet. Flere kommer til, og en del siger også pænt farvel inden turen i nettet. 

Efterhånden som dagen aftager og vinden lægger sig, ser jeg også flere insekter. Flest vårfluer, men også lidt døgnfluer.

På vejen nedstrøms møder jeg en flok stallinger som tager tørt . Det bliver her til et par fine fisk der tager en lille F-fly.

Solen er gået ned og et par natfiskere kommer på elven med deres kajakker. Selv bryder jeg mig ikke om at fiske når det er for mørkt. Vil gerne have den visuelle del oplevelsen med. 

Er hjemme på fiskecampen lidt over elleve. 

220801 rena helt nymfe

Startede turen med lidt nymfefiskeri efter bl.a. helt/ sikk.

220801 rena beaver swimming

Igen i dag mødte jeg bæveren som åbenbart føler sig tryg ved min tilstedeværelse.

220801 rena beaver building

Bæveren samler forråd og vedligeholder sin bæverhytte.

220801 rena stalling

Sluttede aftenens fiskeri med lidt tørflue og velnærede stallinger.

220801 rena sunset

Solen er gået ned. Nattefiskerne kommer på elven, og jeg fisker lidt endnu.

Du kan læse om flere fisketure i bl.a. Rena her: https://brakvand.com/fisk-fangst/norge

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.