Gang i klækningerne!

Fredag den 30.juni 2023.230630 rena henrik leth stallingNorge, Rena: Mens Kim Carstensen prøvede at overliste en stalling lidt nedstrøms båden, hørte jeg et "smask" optrøms - få meter bag mig!

Vejrskift, afslutningstur, klækninger og en god middag!

Lidt forsinket, foråret kom sent, er klækningerne kommet godt i gang. På dagens tur oplevede jeg bl.a. Heptagenia sulphurea, Heptagenia fuscogrisea og Leptophlebia vespertina. Der udover enkelte vårfluer og fortsat mange dansemyg.

I perioden hvor vi fiskede, formiddag og omkring middag, var der en del ørreder, stallinger og helt der nød godt at den drivende overflademenu.

Jeg havde Kim Carstensen, som endnu ikke havde prøvet turen i dobbeltbåden.

Kim oplevede at få sin tørflue placeret korrekt foran en pæn ørred der i en strømkant lystigt sippede. Fluen drev perfekt og ørreden tog fluen... Desværre var ørreden ikke kroget godt nok, men som Kim sagde: "Det var en stor oplevelse og for mig er det altid et højdepunkt at se ørreden tage tørfluen"!

Havde selv fornøjelsen af af at fange en pæn stalling med ryggen til fisken... Vi havde sat ankeret optrøms en flok ringende stallinger som Kim skulle prøve at overliste. Sad og betragtede Kim da jeg gentagne gange hørte "smask" nogle meter bag mig. Med ryggen til fisken tog jeg fluestangenog præsneterede fluen godt 5 meter direkte opstrøms for båden. Hørte igen et "smask" og strammede op... Stallingen havde taget min flue!

Vinden tog til og min venner ville pakke så de var klar til hjemturen lørdag. Indenblev det dog til lidt hygge og en god middag.

230630 rena henrik kim

Henrik Leth og Kom Carstensen: Efter en kortere tur og en ørred der tog tørfluen, afsluttede vi turen ved Holmen.

230630 rena blank trout

Jonas er blevet dus med den lejede Anderson Mosqeeto og tørfluefiskeriet og glæder sig allerede til næste år hvor der er booked plads på Rena Fiskecamp.

230630 rena jonas pokal

Jonas Furland, der ud over at være god i køkkenet, vandt fortjent pokalen for flest og største fisk!

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.