Fredag den 7. juli 2023.
Norge, Rena: Fik sagt god tur hjem til Kåre Schmidt Ettrup og velkommen til Lars Andersen. Det blev til en aftentur i godt selskab med Rune Hansen
Jagt på bagvandsørreder
Efter nogle få timer på langs var Lars Andersen fiskeklar. Norske Rune Hansen der har sommerhus tæt på fiskecampen, og som også fisker fra pontonbåd kom forbi og vi aftalte at fiske sammen.
Søsatte ved Strømstad for at fiske den korte strækning til Holmen ved Deset.
Vandstand og vandtemperatur er stabil og i luften og poå vandet er der forskellige døgnfluer, vårfluer og slørvinger.
Desværre blæser det op fra nord netop som vi kommer i vandet. Vinden skulle heldigvis lægge sig igen senere.
På turen nedstrøms fik Lars Andersen med tilfredshed testet det nye ankersetup som mange ejere af Speedster og Motorcad ejere længe har efterspurgt. Testen var tilfredstillende!
Udover stalling og helt jegtede vi nogle snu ørreder for synligt og agressivt fouragerde i et roligt bagvand.
Ørrederne flyttede sig konstant og viste sig ved at skabe bølger, og ved tydeligvis at vise den øvre del af deres hoved og mund. Det var ikke helt tydeligt hvad der stod på menuen, men Rune havde kortvarigt ørred-kontakt med en spent spinner på det tynde forfang.
Lidt over klokken elleve - det var stadig lyst - kunne vi efter endnu en smuk aften indstillede vi fiskeriet. Lars var træt og jeg skal være klar til guidetur lørdag.
Myggeår?
Da jeg ankom for en måned siden reagerede jeg voldsomt på mygstik. I dag mærker jeg dårligt nok, når en af de lystne og sultne hunmyg vil ha' mit blod...
Ja, kroppen kan til en vis grad vænne sig til myggestik. Når du udsættes for myggestik gentagne gange, vil immunsystemet gradvist opbygge en øget tolerance over for de stoffer, myggene injicerer i din hud under et stik. Dette kan resultere i mindre kløe og mindre betændelse over tid.
Kløe eller ej så er summende myg ikke befordrende for en god nattesøvn. Jeg har løst myggeproblemet ved at tænde min THERMACELL lige før sengetid. Det er nok ikke de mest sunde dampe der udsendes, men blot få minutter i døråbningen giver en myggefri nattesøvn.

Vores norske ven Rune Hansen jagter bagvandsørred.

Bådbygger Lars Andersen var synligt tilfreds med det nyudviklede anker set-up.
Rena Fiskecamp og Flyshop i Deset. Set sydfra.

Satte ankeret for at tjekke et område for ringende fisk. Pludselig viste en stalling sig få meter fra båden.






