Opslugt af strømmen – og fiskeriet

Onsdag den 2. juli 2025.250702 rena holmenNorge, Rena: Tog i dag turen fra Holmen til Militærbroen sammen med Leif. Det blev til et spændende fiskeri og fine ørreder og stallinger.

Driftfiskeri, forsvundne fiskekammerater og fine fangster

I dag skulle jeg igen fiske sammen med Leif.

Vi besluttede os for at drifte og fiske hele turen fra Holmen til Militærbroen. Strækningen er vel 7-8 km lang og byder på et væld af varierende forhold. Her kan man finde alt fra den hurtigtstrømmende elv til stille bagvande og små stryg. Jeg elsker de udfordringer, som disse forskellige forhold medfører!

Grejet

Til dagens fisketur havde jeg pakket mine to stænger. Den første var en #4, sat op til delikat fiskeri med små fluer. Min anden, en #5, perfekt til de lidt større fluer som store vårfluer, majfluer og store slørvinger. Det er altid sjovt at veksle mellem de to stænger, alt efter hvad vandet og fluevalget kræver.

I det rolige vand ved Deset fandt jeg hurtigt en sippende ørred. Det rette setup var her #4-stangen monteret med et langt 6X-forfang og en #16 CDC-klækker. Det er altid magisk at se fluen, der imiterer dens ægte forbillede, drive naturligt på overfladen og måske friste en ørred eller stalling.

Blindfiskeri

Da vi kom til det mere turbulente vand, var det tid til #5-stangen. Her fik jeg på mit 4X-forfang og præsenterede en større hjortehårs-vårflueimitation over mulige standpladser, typisk tæt på bredden.

Ørreder, især de større, er her specialister til stort set ubemærket at inhalere selv en større tørflue. Så selv om det er blindfiskeri, gælder det om at holde et vågent øje på fluen.

Dagens fiskeri levede op til forventningerne, og jeg kunne lande flere flotte ørreder og stallinger.

Forsvundet

Planen var, at jeg og Leif skulle ankomme nogenlunde samtidigt til Militærbroen, men uden jeg havde bemærket det, havde Leif overhalet mig og var allerede hjemme på Fiskecampen, da jeg ringede til Dorte for afhentning.

Jeg må indrømme, at jeg ikke anede, Leif var forsvundet. Men jeg fik trods alt fisket mig hele vejen til Militærbroen – og vel egentlig også lidt væk fra resten af verden. 

Startede dagen med en snak med den norske stats radiofoni. Fortalte om livet i og ved elven samt og det gode liv på Rena Fishcamp.

Medbragte på turen to stænger sat op til de forskellige forhold som elven byder på.  

250702 rena deset

Rena elven ved Deset set fra vestsiden. Billedet er taget af Dorte som gik en lang tur på de små veje.

250702 rena trout hand

Ørreden tog en vårflueimitiation foran en udhængende gren.

250702 rena bilob

Roligt sideløb til Rena. Leif må have overhalet mig mens jeg fiskede efter en sky ørred her? 

250702 rena trout net

Ørreden sippede små døgnfluer på en rolig strækning af elven. 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma

rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.