Våd Glommatur med norske Dan Evensen

Torsdag den 31. juli 2025.250731 glomma boats steinvikNorge, Glomma: Rena åbnede sidst på eftermiddagen, så dagens fisketur gik til Glomma for en driftur.  Smuk natur, stigende vandstand, regn, to stallinger og fire små ørreder – men stor oplevelse trods våde ærmer.

Rena genåbnet!

I dag gik fisketuren til den mægtige Glomma, da Rena stadig var lukket for fiskeri (selvfølgelig blev den genåbnet sidst på dagen – klassisk timing!).

Fra Steinvik til Rena

Dan Evensen havde lejet en Anderson Mosqeeto på Fiskecampen, og vi satte kursen mod Steinvik, omkring 12-13 kilometer opstrøms Rena by.

På strækningen  snor Glomma sig elegant gennem landskabet – mellem små øer, fjeldsider, skov og grønne brinker – som skabt til en god tørflueoplevelse.

Mere og koldere vand

Siden jeg for nogle dage siden besøgte området ved Steinvik Broen sammen med Kaj, Steen og Katrine, var vandstanden steget med næsten en meter. Samtidig var temperaturen faldet fra plus 20 grader til mere moderate 16 grader.

Ørreder og stallinger havde tydeligvis reageret – også når man er en fisk kræver nye forhold kræver nye standpladser og ny strategi.

Jeg kastede tålmodigt mine tørfluer (skiftede flue en del gange) over alle de klassiske hot spots, men måtte nøjes med to små stallinger og fire mindre, men absurd smukke ørreder. Ingen kæmper, men fisk med attitude og charme.

Og så var der regnen. Den faldt – uafbrudt og tungt – og vores regnjakker blev sat på en alvorlig prøve. Særligt omkring håndled og arme begyndte det at føles som om jakkerne opgav ævret. Men humøret? Det holdt. For der er nu noget særligt ved at være ude i naturen, selv når den prøver at skylle én hjem.

Som aftalt sluttede vi ved Glomma Parken i Rena sidst på eftermiddagen, lettere våde, lettere trætte – men rigere på oplevelser. Glomma skuffede ikke, selv når fiskene gemte sig lidt ekstra godt.

Jeg valgte at køre retur til Deset over Ophus vejen over fjellet - en smuk tur.

250731 glomma dan bil

Norske Dan Evinsen har pakket Jeep'en, mens jeg havde begge Mosqeeto'er i min mere ydmyge Caddy. Efter at have læsset bådene af kørte vi min bil ned til Rena.

250731 glomma stalling

Normalt er der ikke langt mellem stallingerne i Glomma. Men på dagens tur så vi ikke meget til elvens dronning som sikkert havde rigeligt at gøre med at tilpasse sig til det køligere vand og den højere vandstrand.

250731 glomma regn

Mægtige og magiske Glomma opleves bedst på en drifttur.

250731 glomma trout

Det blev til fire mindre ørreder som blev fristet af en Nelson Caddis og en Danica imitiation. 

250731 glomma stryg

På strækningen er der flere lavvandede stryg. 

250731 glomma temptur

Kom forbi en plads hvor der var placeret et termometer - de seneste uger har vi haft stor fokus på vandtemperaturen.  

250731 glomma vandstand elverum

Vandstanden opdateres dagligt.  

250731 glommq dagens tur

Dagens tur - absolut en oplevelse.

 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.