Kursus på Glenstrup

Søndag den 5. maj 2019.190505 glenstrup two guideboats

Peter Sørensen og frue har netop investeret i en Anderson dobbeltbåd som i dag var på sin anden tur.

Glenstrup Sø

Vinden var frisk og humøret højt på dagens geddefluekursus på Glenstrup Sø. Arrangøren var Danmarks Sportsfiskerforbund og jeg havde sammen med Daniel Holm den store glæde at være instruktør.

Startede med at gennemgå grej og især fluer. Også Glenstrup Sø og affiskningen var et tema. 

Da vi ankom var det diset og vinden var svag. Men sammen med opklaringen fik vi også den friske vest, nordvestlige vind at føle. 

Heldigvis havde vi medbragt vores Torqeedo motorer hvilken kom nogle af medfiskerne til gode. De fik et lidt op mod vinden til søsætningspladsen ved Holmgårde.

Da vi havde medbragt forskellige modeller af Anderson Pontonbåde, fik deltagerne lejlighed til at afprøve fartøjerne og de uundværlige Force Finns under realistiske forhold. 

190505 glenstrup grill party

Efter nogle timer i god vind på den store sø var appetit og tørst i top!190505 glenstrup gedde

Kun få gedder viste interesse for vores fluer...190505 glenstrup daniel grill

På pladser er der opstillet en grill til fri afbenyttelse. Daniel Holm måtte en tur til købmanden i Hobro.190505 glenstrup boats bank daniel

Gode forhold til søsætning, parkering...190505 glenstrup boats bank

Flyderinge og pontonbåde trukket på land. Vi er klar til frokost!

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.