Et par ørreder og starthjælp

Onsdag den 28. oktober 2026.261028 bramslev udsigtMariager Fjord, Bramslev Bakker: Det gode vejr lokkede os til fjorden. Fiskede små tre timer og fangede to mindre blanke ørreder. 

Solskin, fiskelykke og startproblemer

Det gode vejr lokkede os endnu en gang til fjorden. Madpakken var smurt, grejet pakket, og forventningerne var af den slags, der ikke kræver de store ord. Bare nogle timer ved vandet, frisk luft og muligheden for at møde en blank havørred.

Vi kørte ned til fjorden ad betalingsvejen og fik hurtigt pakket båd og grej ud. Dorte valgte at nyde en tur på den smukke vandrerute, som jeg uden tøven vil kalde Danmarks smukkeste. Selv satte jeg kursen østpå og fiskede mig omkring en god kilometer langs kysten.

Vinden kom fra sydvest. Vandstanden var høj, og vandet stod klart. Forholdene var fine, og der gik heller ikke længe, før de første hug meldte sig. To mindre, blanke havørreder lod sig lokke af fluen og kom en kort tur på besøg, inden de igen kunne fortsætte deres liv i fjorden.

Det blev små tre timers fiskeri. Ikke noget, der kommer til at ændre fiskeriets historie, men det var heller ikke meningen.

Dorte på vandreruten, jeg i pontonbåden. To forskellige oplevelser af den samme fjord.

Da vi pakkede sammen og gjorde klar til hjemturen, skiftede dagens fortælling imidlertid karakter. Bilen ville ikke starte. Ingen strøm. Den slags tavshed fra en bil kommer sjældent belejligt, og slet ikke efter en ellers vellykket tur.

Heldigvis kom vejhjælpen hurtigt med en startbooster, og vi kunne komme videre. Hjemme fik jeg undersøgt sagen nærmere. Det næsten nye batteri ser tilsyneladende ud til at være stået af.

Øv!

Man kan planlægge en fisketur, smøre madpakken, holde øje med vindretningen og vælge den rette flue. Men der er grænser for, hvor meget man kan bestemme over tilværelsen. Nogle gange er det ikke naturen, men teknikken, der sætter en stopper for dagens glæder.

Heldigvis var det ikke batteriet, der fik lov til at definere hele dagen.

Batteriet må vi tage os af. Det kan erstattes der kan  reklameres over.

Timerne ved fjorden kan ikke købes tilbage. De skal leves, mens de er der.

Og det gjorde vi.

261028 bramslev cows

Tænkte på en stor bøf da jeg mødte mine venner der også nød det gode vejr. 

261028 bramslev trout

En af dagens mindre blanke ørreder på vej retur til dennæringstige fjord,  

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst