Tirsdag den 4. november 2026.
Mariager Fjord: En efterårsdag på Mariager Fjord med smukke ørreder, godt selskab og storslået natur. Fiskeriets største værdi findes ikke altid i fangsten.
Fiskeglæde, stemning og gode oplevelser
Der er dage, hvor fiskeriet bliver mere end jagten på fisk. Dage, hvor naturen, lyset, årstiden og selskabet smelter sammen til en oplevelse, der bliver siddende længe efter, at grejet er pakket væk.
Sådan en dag havde jeg sammen med bådbygger Lars Andersen på Mariager Fjord.
Vi mødtes ved Bramslev, hvor efteråret havde pyntet landskabet med sine smukkeste farver. Den klare luft, den høje blå himmel og det særlige efterårslys skabte en næsten eventyrlig stemning over fjorden.
Vi lagde ud med at krydse fjorden og begyndte fiskeriet i skyggen under skoven på sydsiden. Herfra arbejdede vi os langsomt videre østpå langs det smukke fjordlandskab.
Lars havde medbragt en ny, let Sage-stang, som skulle have sin debut. Jeg fik også lov til at prøve den. En lækker og ganske kostbar stang, der virkede overbevisende fra første kast. Den havde dog fået monteret et lidt for tungt hjul, men den slags små udfordringer findes der heldigvis også (dyre) løsninger på.
Vi fortsatte fiskeriet langs nordsiden frem mod fredningsbæltet ved Kastbjerg Odde. Herfra krydsede vi igen fjorden og fiskede med vinden i ryggen tilbage mod Bramslev.
Undervejs blev vi belønnet med flere smukke ørreder. Ikke store fisk, men alle, i modsætning til forrige tur, iklædt den smukke gydedragt, der matcher efteråret.
Ørreder der hver især gav anledning til et lille øjebliks beundring, inden de efter en kort tur i nettet igen fik friheden tilbage.
Fiskedage måles ganske enkelt ikke i kilo og centimeter, men i livskvalitet.
Og denne efterårsdag på Mariager Fjord var en af dem.

Efter at have krydset fjorden nyder vi madpakken og en øl på den solrige solside.

Sydsiden ved Skellerup - i baggrunden anes Hobro.

Når ørreden er landet lægges nettet mellem pontonerne så fluen kan frigøres uden at fisken løftes ud af vandet.

Lars Andersen har netop kroget en ørred. De fleste ørreder tog vores fluer tæt på bredden.





