Guidetur med Deer Creek

Søndag den 17. juli 2017.170716 rena guide andy pandy nick

Klar til oplevelser! Fra Venstre: Guide Henrik Leth, Nickolas Wright indehaver af Deer Creek og Andy Pandy Saunders også fra Deer Creek.

Rena

Præsentation!

På turen med dygrige englændere kom vi ind på hvad der er vigtigt når det gælder fluefiskeriet. Tror vi er enige! For det første drejer det sig om at undgå at lave uro der skræmmer fisken (specielt ørrederne er forsiktige og sky) Dernæst gælder det om at præsentere fluen på den mest naturlige måde hvilken kræver et korrekt forfang og lidt kasteteknik. Endelig skal fluen ligne noget der tiltrækker og som kan spises!

Dagens tur startede klokken otte. Det regnede svagt, men der var stort set ingen vind. 

Vi lagde ud med at fiske lidt helt. Dette fiskeri kræver det hele - altså, præsentation, den rigtige flue og en behersket opstramning, efter hugget. Sidst, men ikke mindt skal helten med den lille bløde mund fightes med forsigtighed. Gerne som du kørte med et æg mellem foden og speederen! 

Regnen ophørte og til tider fik vi lidt sol, men også perioder med vind. 

Insekter så vi igen i stort tal - alle de gængse døgnflue, slørvinge og vårflue arter. Så for første gang i denne sommer en Danica blive taget af en ørred hvilken lover særdeles godt for de kommende dages fiskeri!

170716 rena guide andy pandy

 Dagens første til Andy Pandy.  Aftenens menu stod på ovnbagt helt!

170716 rena guide andy pandy grayling

 Andy Pandy Saunders med en af dagens gode stallinger.

170716 rena guide andy pandy nick red bridge

 Kort pause nedstrøms Rød Bro. Forrest Nickolas Wright.

170716 rena guide nick

Stallingerne var i humør og flere gange viste de sig så tæt på båden at de kunne fanges med kun forfanget uden for topøjet!

170716 rena guide boat sky river

Afslutningen var godt time. Netop som vi satte os i bilen satte det ind med et mindre skybrud med lyn og torden.  

170716 rena guide good stuff

Glæder mig til at prøve produkterne fra Deer Creek.

  

Guidede ture på Norske Rena - oplev elven fra forsædet! (Ledige pladser i uge 29 og 30)

MINE NORSKE FISKETURE (HER FINDER DU EN OVERSIGT SORTERET EFTER DATO!

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.