Formiddags gedder og aftenbyge!

Onsdag den 14. juni 2023.230614 rena boatNorge, Rena: Startede dagen med en tur til byen og lidt geddefiskeri i den nedre del af Løbsøen. Aftenturen gik til den lokale del af Rena hvor jeg oplevede sommerens første regnbyge.

Formiddagsgedder og en aften med regn, teamsmøde og ingen fisk!

Efter morgenritualerne satte jeg kursen mod Rena by. Skulle bruge nogle småting i husholdningen.

På vejen retur søsatte i Løbsøen, tæt på dæmbingen.

Medbragte geddegrejet og fiskede nogle timer langs kanten og grødebælter. Fem mindre gedder lod sig friste!

Først lidt torden, så en god byge

Mens jeg gjorde mig klar kunne jeg i det fjerne høre lidt torden, og kort tid efter at jeg var kommet på vandet, måtte regnjakken som har en fast plads i tasken bag mit sæde findes frem. 

Teams møde og havørred

I forbindelse med planerne om at øge udsætningerne og havørredbestanden i Randers Fjord, langs Djursland og i Gudenåen. På mødet hvor de fleste relevante aktører deltog, skulle det bl.a. afklares hvorfra i Gudenåsystemet ørredrognen skulle komme. 

Under mødet havde jeg placeret mig på en plads hvor jeg de sidste dage har set et par store ørreder fouragere. 

Der er fin 5G forbindelse og jeg kan deltage i mødet via min Iphone.

Under mødet, mens jeg var optaget med at lytte og snakke kom en af de store ørreder forbi og nappede et par insekter på overfladen.

Mødet tog en god time og førløb godt.

Disen kvalte overfladeaktiviteten

Havde håbet på lidt klækninger og ringende fisk efter mødet. 

Blev siddende på min plads hvor jeg har et godt udsyn over elven.

Disen som efterfulgte regnen "lagde et låg" over elven og desværre og et "stop" for klækninger og ringende fisk. 

Ventede til halvelve uden at der skete noget. 

Hjemme kunne jeg nyde en god whisky inden jeg gik til ro.

230614 rena regnbyge

Var lige kommet på vandet da der helt uvarslet kom vand. Vi trænger til det og det var også dejligt med lidt afkøling på en ellers meget varm dag.

230614 rena dis solnedgang

Der opstår ofte dis over en elven efter en regnbyge. Disen dannes typisk som følge af temperaturforskelle mellem vand og omgivende luft samt luftfugtigheden. Denne proces er kendt som fordampning, kondensering og kondensation og bidrager til dannelsen af dis over floden efter en regnbyge.  

230614 rena damm

Dæmningen i bunden af Løbsøen. I dag spiller Glomma og tilløbet Rena-elven en vigtig rolle i Norges energisektor. 

230614 rena pike release

Lidt smågedder lod sig friste af fluen.

230614 rena powerstation

Der er kraft på vandet når det løber ned af slisken efter at have trukket de store turbiner.  

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.