Søndag den 27. juli 2025.
Norge, Glomma og Rena: Mine danske venner Kaj Kirkeby, Steen Ellemose og Katrine Kirk ankom til Campen sent lørdag aften. Søndagen bød på rundtur, grej- og kastenørderi og en Glommatur.
Nørderi, varme elve og en gourmetstund ved campen
Lørdag aften ankom mine gode danske venner Kaj Kirkeby, Steen Ellemose og Katrine Kirk til campen.
De kom med store forventninger, brede smil og fluestænger, hjul og fluer, der næsten sitrede af eventyrlyst.
Planen var egentlig en guidetur i den gode båd “Anita”, men hedebølgen fra de seneste uger har fortsat lagt en tung hånd over Rena. Vandtemperaturen er stadig så høj, at det midlertidige fiskeforbud er uundgåeligt.
Vi måtte derfor tænke kreativt. Søndagen blev en anderledes – men uforglemmelig – dag fyldt med små eventyr.
En rundtur langs Rena
Vi startede dagen med en tur langs Rena, hvor vi besøgte fiskepladser og målte vandtemperaturen på flere lokaliteter.
Grejnørderi og kastetræning
Resten af formiddagen gik med rendyrket grej- og kastenørderi: fluer blev beundret og kommenteret, flueliner renset, og forfang kontrolleret og justeret. Vi brugte masser af tid på at øve kasteteknik og diskutere kastets anatomi i detaljer.
Glomma kaldte
Hen på eftermiddagen satte vi kursen mod Glomma. Vi ledte blandt andet efter en plads, hvor vi kan søsætte bådtraileren, så vi på sigt kan lave en drifttur med Anita, eksempelvis fra Rena By og nedstrøms.
Vi fandt en lovende plads – og den gav også mulighed for lidt fiskeri. Ganske rigtigt – en smuk stalling tog fluen. Dagens eneste fangst, men den blev aftenens hovedperson.
Gourmet og hvidvin ved campen
Med smør, krydderier og en smule tålmodighed forvandlede Katrine den i køkkenet til en lille gourmetoplevelse. Den blev nydt sammen med et glas kølig hvidvin.
Vi skålede for dagen, for varmen, for Norge – og for de små øjeblikke, hvor man indser, at det ikke altid er fangsten, der gør en tur mindeværdig, men fællesskabet og naturens ro.

Søndagens vandtemperatur ved Strømstad. Det vurderes kritisk for fiskenes overlevelse ved genudsætning når vandtemperturen er over 18. grader.

Katrine Kirk fik pudset tekniken af ved Glomma.

Mægtige Glomma på en diset dag. Vandstanden er lav og vandtemperaturen høj, men der er god plads til bagkastet.

Katrine's stalling stegt i smør og serveret på ristet brød sammen med et glas køligt hvidvin.






