Uklart vand og få fisk!

Fredag den 18. april 2014. Sverige, Skillinge. Kørte først til Sandhammeren for at fiske i badekarene. Dønningerne var dog ikke særliget venlige så vi kørte videre til mere roligt vand. 

140418 brakvand rejen

Brakvandsrejen slog atter til og sikrede mig to ørreder på en ellers tam fiskedag!

Godt vejr, men få fisk! 

Thomas Sams lagde ud med en mindre ørred i femte kast. Valgte at ro hen på kanten af revet og havde her en  efterfølger. Vandet var maget uklart, sikkert som følge af gårdsdagens hårde vind. Ignorede det uklare vand og fiskede ned mod de øvrige, der heller ikke havde haft succes med fiskeriet.

Selv om der blev fisket efter allle kunstens regler, blev det kun til en enkelt ørred mere.

140418 Thomas

Thomas Sams måtte assistere Mong med ny flueline og gode råd. Tilgengæld kvitterede Mong med at sejle direkte ind i en stor sten. {jcomments on}

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst