Gø, gedder og gydning

Torsdag den 14. maj 2015.

150514 glenstrup gedde

Færdig med gydningen, sulten og snydt! 

Glenstrup Sø, Holmgårde. 

150514 glenstrup info

Var ved søen lidt før otte. Solen var endnu ikke brudt igennem og vinden var modsat de seneste dage, meget svag. 

Hørte med samme at gøen er kommet til området - altid et hyggeligt genhør der vækker gode minder! 

Fiskede omkring en halvtime før den første gedde sad på fluen. Flere kom til, og i alt 6 gedder var inde og "hilse på". Havde også en del efterfølgere og løst krogede fisk. 

Alle dagens gedder var udleget og i mindre størrelse. Inde i sivene kunne jeg dog se og høre, at der stadig er gang i årets gydning i det 10 grader varme søvand. {jcomments on}

 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.