En eftermiddag hvor fjordens liv og udfordringer mødes

Lørdag den 6. september 2025.250906 hobro troutMariager Fjord, Hobro: Det smukke efterårsvejr bød på en eftermiddagstur i den smukke, men næringsstof udfordrede fjord.

Når idyllen dufter af råddenskab – fjordens skjulte udfordring

Det smukke efterårsvejr lokkede i dag til en tur mod nord, til Danmarks måske smukkeste fjord – Mariager Fjord ved Hobro.

Dagen begyndte ellers på Torvet i Randers, hvor valgkampens dagsorden fyldte formiddagen.

Men på Naturens Dag – og efter et velment råd fra min trofaste spin(d) doctor, Mette – satte jeg kursen nordpå mod fjorden for at lade op i selskab med vand, sol og fiskeri.

Ved første øjekast tager fjorden sig fortryllende ud i septemberlyset. Solen stod højt på himlen, vinden var mild, og efterårsfarverne begyndte så småt at blande sig i landskabet. Men idyllen har en bagside. Lugten af rådnende tang afslører, at fjorden stadig kæmper med alt for mange næringsstoffer – særligt fra landbruget. De grønalger, der nu er i forrådnelse , vidner om en natur under pres.

Alligevel bød eftermiddagsturen også på små lyspunkter. Et par ørreder fandt vej til nettet, og en enkelt lod sig endda fange foran kameraet. Fiskeriet gav dermed et lille bevis på, at fjorden stadig rummer livskraft – men også at vi har et stort ansvar for at passe bedre på den.

Mariager Fjord er et sted, hvor skønhed og sårbarhed mødes. Netop derfor minder den os om, at naturen ikke bare er kulisse, men en værdifuld arv, vi skal give videre i bedre stand end i dag.

250906 hobro steen u rod

Havde genfundet min 7-delte Traveller fra min gode nabo og ven. Stangen er i røret ikke meget længere end et A4 ark, men fortjener selvfølgelig at blive grugt noget mere. 

250906 hobro liglagen

 Forrådnende alger tærer på fjordens ilt. Med blæst og kulde kan naturen få lidt hjælp til at genvinde styrke.

250906 hobro henrik leth

På vej retur. Efter få minutter er båden pakket sammen og på plads i Caddy'en. 

250906 hobro bugten

Sydsiden byder på bøgeskov der sopper i vandkanten. Skoven vil snart være gylden og vandet forhåbenligt lidt kølige og mere iltrigt.  

250906 hobro bramslev 

Nordsiden og lidt længere ude Bramslev Bakker med Danmarks smukkeste vandrerute.

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst