Fredag den 7. marts 2025.Mariager Fjord, Stines Minde: Nød den første rigtige forårsdag sammen med bådbygger Lars Andersen. Fiskede i området øst for Stines Minde.
Tre blev til to uden fangst!
Ah, livet som fluefisker – en drøm om storslåede fangster, bølger, der blinker i sollyset, og forfriskende tanker til fordybelse i naturens skød.
Havde planlagt en uforglemmelig dag i selskab med bådbygger Lars Andersen og den legendariske Henrik Minor Vedel, bedre kendt som Mong. Men, som livets realiteter ofte viser sig, kom der et uventet twist.
Fik jeg den forfærdelige nyhed fra Mong via SMS. Arbejdet som buschauffør havde trukket ud – som det altid gør i den forunderlige busverden, hvor tid og trafik er mere elastiske end en gummibånd. Klokken 03.00 om natten? Må jeg sige, det var virkelig inspirerende, men søvn skal der til selv for Mong!
Her stod jeg så klokken 9.00, klar til at fiske, men kun i selskab med bådbygger Lars Andersen , der mødte mig som aftalt ved Stines Minde, et idyllisk smukt sted, der dog for alvor havde mistet charmen uden Mong.
Varme og kolde fødder
Vinden var svag, vandet var spritklart, men temperaturen? Lad os bare sige det kort: Vi undgik fodsved som pesten.
Vi kastede og præsenterede vores fluer både ind over det lave vand og ud over det lidt dybere (3 meter) i håbet om, at ørrederne ville belønne vores tålmodighed og flid! Men nej, intet skete – ikke engang en forvirret fisk kom forbi for at hilse.
Det var som om, fjorden spillede et spil med os og sagde: “I troede I kunne tvinge mig og fiskene? God fornøjelse med det!”
Solens varme stråler kærkomment fyldte luften, men mindede os samtidig om, at vandet, i al sin skønhed, stadig var i vinter mode.
Og hvad trøstede vi os med i vores skuffelse? Kæmpe snegle! Ja, du læste rigtigt. Ingen fisk, men store snegle, som Lars ivrigt forsikrede mig om var delikatesser. For hvem har brug for frisk fangst, når man kan kaste sig over disse fedste vidundere af wienerbrødsdej, chokolade og glassur? Vi spiste dem med velbehag, som om de lige var vundet et gastronomiske lotteri. Tænk sig, en gourmetoplevelse af de sjældne!
Så hvad lærte vi af denne uforglemmelige dag? Måske at flufiske er en kunst, der kræver mere end bare godt selskab og interessante snakke om bådbyggeri, elmotorer og den kommende tur til Ystad.
Næste gang, Mong, lad os være lidt mere forberedte. Eller måske bare fiske hjemme i køkkenet. Det kunne være, vi fangede noget, der ikke krævede chili og hvidløg for at blive spiseligt. Lige nu gør jeg klar til den næste eventyr – for hvem ved, hvad naturen har i vente for os?
Strækningen mellem Stines Minde og fredningsbæltet ved Villestrup å er afvekslende med blåmuslinger og kalkbund.
Skiftedes til at fiske mod land og ud over det dybere vand.
Desværre var det ikke længe før end fjorden fyldes med fedtemøg. Som det kan ses er børsteormene begyndt at røre på sig.
Fiske eller ej. Det er altid dejligt med en tur på fjorden.