Brakvandsrejen/Udbyhøj: 3-3

Lørdag den 4. april 2015

150404 udbyhoj 3

Efter dagens tur i yderfjorden stod den på råhygge i Lars Andersens fiskehytte. 

Randers Fjord, Yderfjorden, Udbyhøj Syd.

 150404 udbyhoj 1

Fiskede igen i dag med to fluer på forfanget; nederst en Udbyhøj og øverst en Brakvandsreje

150404 udbyhoj 2

Fangede ialt seks ørreder og havde derudover et par løse tilbud. Landede og genudsatte seks fisk der havde taget hver sin flue.

Horn og smolt!

Da jeg ankom ved firetiden var Henrik Vedel (Mong), Torben Fonager og Lars Andersen godt igang med fiskeriet.  

Startede fiskeriet på sydsiden og fiskede med det svagt faldende vand ud af fjorden. Placerede mig på det dybe vand og kaste med vinden ind over det lavere vand, men mærkede desværre ikke noget på denne strækning. 

Lidt bedre gik det da jeg krydsede fjorden og nu fiskede fra det lave vand ud mod det dybere. Fangede her to mindre ørreder langs kanten til sejlrenden. 

Lars, Mong og Torben lå inde i Gammeldybet, og jeg roede nu ind her, bl.a. fordi der var lidt læ for den frisk og kølige vind fra nordvest. 

Fiskede fluerne dybt, eller rettere lige hen over bunden, og fangede her 4 ørreder mere fordelt med tre på brakvandsrejen (øverste flue) og tre på Udbyhøj (bagerste flue).

Så årets første hornfisk, der viste sig da jeg skulle til at trække fluen ud af vandet for et nyt kast. 

Var sidste mand inden ved havnen, og så her en stor flok smolt på det lave vand. Fik også bekræftet,at Toben Fonager også havde set hornfisk.  {jcomments on}

 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst