Drilleørred, multer og garn

Randers Fjord, Udbyhøj
110603_sol_op_rds_fjord
Endnu en skøn morgen hvor jeg i fulde drag nød den fantastiske stemning; "når nat bliver til dag"!

Var klar til at søsætte lidt i fire. Vandet var svagt faldende og vinden let fra vestlig retning. Roede med det samme ovcer på sydsiden for at drive med strømmen langs med sejlrenden. Havde rigget #7 stangen til med en I-line og #6 stangen til med flydeline og en grøn nandu multeflue. 

Havde med det samme nogle hornfiskenap, men mærkede ikke fast fisk før efter solopgang. Fisksede mere end en time efter en ca. tre kilo stor ørred der sprang 8-10 gange i samme område. Bide ville den dog ikke! 


110603_orred_rds_fjord
Morgen gav mig de obligatoriske hornfisk og tre mindre ørreder der alle blev genudsat. 
110603_garn_rds_fjord
Konstaterede også at multerne var kommet er kommet til området - det er garnene også! På billedet er det området mellem "Gammeldybet og fjordens hovedløb der er plastret til med garn. Ærgerligt at multen er så velsmagende!

 Så enkelte nervøse multer, men kom aldrig på kastehold af nogle fouragerende eksemplarer.... {jcomments on}

 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst